Tasakaal toitumises

Tervislikud joogidSulle on kindlasti tuttav ütlus, et menüü peab olema mitmekesine ja tasakaalus. Mida tähendab menüü tasakaal? Kuidas seda saavutada? Kas sinu menüü on tasakaalus?

 Tasakaalus põhitoitained
Menüüs peavad olema tasakaalus põhitoitained: valgud, rasvad, süsivesikud ja toit peab vastama sinu energiavajadusele. Põhitoitainete vajadus on järgmine: valgud 10-20%, rasvad 25-35% ja süsivesikud 50-60%. Energiavajaduse saad välja arvutada kalkulaatori abil toitumine.ee kodulehelt.

Tasakaalus energia
Organism vajab pidevalt energiat ja selle saavutamiseks peab ta saama toitu. Stabiilse energia saavutame õigete toiduainete valikuga, mis ei tõsta veresuhkrut. Siin on veel üks aga. Me peame sööma umbes iga kolme tunni järel, sest muidu langeb veresuhkur ja energia tasakaal kaob.

Toidukorrad
Meil peab olema kolm põhitoidukorda ja 2-3 vahepala. Kui lähed kodunt välja ja tead, et sul tekib probleem söömisega, siis kindlasti võta kaasa 1 või 2 vahepala. Selleks võib olla puuvili, juurviljasalat, võileib, pähklid, seemned, NeoLifeShake valgujook jms. Vahepalade söömine aitab hoida stabiilset energiataset ja väldib hilisemat ülesöömist.

Menüü kontroll toitumisprogrammiga
Kõigepealt kontrolli, kas sinu menüü on tasakaalus. Selleks pea 2-3 päeva toidupäevikut ja kirjuta ülesse kõik söögid/joogid, mis suhu pistad. Sisesta söödud toiduained, joogid toitumisprogrammi nutridata (toitumine.ee) ja nii saad vastuse, kas toitained on tasakaalus. Kui sul on raske aru saada menüü tasakaalust, siis saab selles osas sind aidata toitumisnõustaja.

Menüü kontroll portsjonitega
Menüü tasakaalu saad kontrollida ka portsjonite arvestusega kui see tundub lihtsam. Liitu FB grupiga “Toitumiskava koostamine” ja arutame juba grupis kuidas menüü tasakaalu kontrollida.

Õiged toiduvalikud
Tasakaalus toitumisest on palju rohkem abi, kui toiduvalikud on tervislikud. Süsivesikute tasakaalu saavutamsieks soovitan süüa hommikuputru ja vahepaladeks puuvilja. Süsivesikud saab organism kätte nii mannapudrust kui täisterakaerahelbepudrust, nii banaanist kui õunast. Mis on aga vahe? Mannapuder ja banaan mõjutavad veresuhkru taset ja nii kaob energia tasakaal. Täistera ja õun tagavad stabiilse veresuhkru taseme.

Eriti jälgi köögiviljade kogust ja mõtle kuidas saad köögivilju süüa iga päev vähemalt 5oog. Ilma köögiviljadeta on väga raske saavutada tasakaalu vitamiinide ja mineraalainete osas. Kui sa ütled, et ei ole võimalik niipalju köögivilju süüa, kuid saad aru, et need tagavad sulle vajalikud toitained, siis soovitan juurde võtta Carotenoid Complexi.

2 pool eneKannatlikku meelt!
Ma tean, et tasakaalu saavutamine on alguses suur väljakutse. Sul on vaja aega, et muuta õigete valikute tegemine endale harjumuseks. Aga alusta täna ja ikka üks samm korraga.

Tee endale eesmärgikaart, pane kirja, mida sa muuta tahad ja hoia seda kaarti endale nähtavas kohas või rahakotis. Varsti koged, et oled omandanud uue harjumuse ja selle tegemine ei olegi enam raske.

Kirjuta meile...

*