Tasakaalus ja mitmekesine terviktoit

Brokkoli

Tervisliku toitumise märksõnadeks on tasakaal ja mitmekesisus. Kui teeme üksikuid muutusi oma toitumises, siis sageli ei taga see meie menüü mitmekesisust ja tasakaalu. Kui kontrollid oma menüüd toitumisprogrammiga nutridata, siis võid näha, et rohkem on valku ja rasva, vähem süsivesikuid. Rohkem küllastatud loomset rasva ja vähem omega-3 rasvhappeid.  See kõik viitab sellele, et meil on puudu juurviljadest, puuviljadest, kalast, täisteratoodetest. Siin ma ei räägi üldse kaloritest, sest see ei ole alati kõige olulisem. Kui menüüs puuduvad tervislikud toiduvalikud, siis soovituslikud kalorid ei anna sulle seda, mida vajad.

Vajame terviktoitu
Meie söömisharjumused ja toiduvalikud määravad meie tervisliku seisundi ja on olulised ka kõige raskemate haiguste nagu vähi ennetuses. Kui kasutame pidevalt valmistoitu, rafineeritud toiduaineid, liialdame magusa söömisega, siis oleme söönud küll kõhu täis, saanud vajalikud kalorid, kuid väga vähe toitaineid. Nii on meie rakud toitainete näljas, meil on kehakaal tõusmas ja mikrotoitainete vähesus või isegi nende puudus menüüs nõrgestab organismi immuunsüsteemi. Meie organism vajab aga terviktoitu, mis on töötlemata ja mis annab organismile vajalikke toitaineid.

Puu- ja köögivilju igal söögikorral
Nendel inimestel, kes söövad viis ja rohkem portsjonit puu- ja köögivilja päevas on peaaegu poole väiksem tõenäosus haigestuda pahaloomulistesse kasvajatesse kui teistel, kelle menüüst leiab värskeid vilju üliharva.
Kui jagad puu ja köögiviljad viie toidukorra peale, siis peaksid igal toidukorral sööma 100grammi ainuüksi puu ja köögivilju. See on vaid minimaalne kogus, mida vajad. Parima tervise tagamiseks peaks see kogus olema siiski suurem.

Kala ja oomega-3 rasvhapped
Väga oluline on rasvade tasakaal toidus, eriti olulised on oomega-3 rasvhapped, mis aitavad ennetada paljud rasked terviseprobleemid. Nädala lõikes peaks sinu menüüs olema kala vähemalt kolmel korral.
Mitmed uuringud on näidanud soole-, rinna- ja eesnäärmevähi esinemise kasvu küllastatud rasvade rikka toidu eelistamisel, samal ajal kui loomse rasva piiramine aitab kasvaja tekkeprotsesse pidurdada. Tuhandete inimeste toitumisharjumuste ja kasvaja tekke vaheliste seoste uurimisel selgus, et inimestel, kes tarbivad rikkalikult pika ahelaga polüküllastamata rasvhappeid, on 39% väiksem risk soolevähi tekkeks, võrreldes nendega, kelle toidulaud sisaldab oomega-3-rasvhappeid väga vähe.

Täisteratooted talunikult
Kauplustes leiame enamus teraviljatooted rafineeritud kujul. Töötlemise käigus puhastatakse terad neid ümbritsevatest kattekihtidest, ogadest ja libledest, mis on aga väga toitaineterikkad. Viljaterade kattekihid sisaldavad vitamiine ja mineraalaineid ning mitmeid inimesele vajalikke nn.kasulikke rasvu, nagu lipiide ja steroole. Kui me ei saa 100% täisteratooteid, siis puuduvad sealt ka vajalikud toitained ja kasulikud rasvad.

Veel hullem on olukord, kus leiva, saia või küpsisepakile on peale kirjutatud “täistera”, kuid täistera osakaal tootes on vaid mõni protsent. See tähendab, et toitainete protsent, mida täisteratootest eeldame on äärmiselt väike või hoopis olematu. Parim lahendus on osta täisterahelbed, -jahud otse talunikult ja valmistada nendest ise putru, müslit, kooki, kaalulangetaja šokolaadi ning palju teisi maitsvaid toite ja maiustusi.

Toeks toidulisandeid
Toitumisonkoloog K.Sak ütleb, et toitumuslik lähenemine toitumisonkoloogias keskendub ravieesmärkidele, nagu haiguse kulu aeglustamine, diagnoosijärgse eluea pikendamine, inimese elukvaliteedi parandamine. Üks olulisi osi toitumisonkoloogias on toidulisandite kasutamine.
Tänapäeva kiire elutempo tõttu on sageli olukordi, kus toiduvalikud ei ole täiuslikud ja menüüs puudub tasakaal. Seega saame ka vähem toitaineid, millega kaitsta organismi haiguste eest. Toitainete puudus aga nõrgendab immuunsüsteemi. Sellises olukorras aitavad toidulisandid katta puudujääke toitumises.

Kui toitumisharjumuste muutmine ja tasakaalus menüü koostamine tundub keeruline, siis  küsi abi toitumisnõustajalt. Infot leiad ka kodulehelt:  www.toitumisnoustamine.ee

Loe lisaks toidulisandi Pro Vitality+ kohta, mis on looduslik täistoit, milles sisalduvad toitained tugevdavad energia ja elujõu aluspõhja. Toode sisaldab 18eluolulist vitamiini ja mineraalainet, täisterast saadud lipiide ja steroole, puu- ja köögiviljadest pärinevaid karotenoide ning kalast saadud oomega-3 rasvhappeid.

 

Kasutatud kirjandus:
K.Sak Toit ja Vähk
GNLD toodete käsiraamat

Kirjuta meile...

*