Koolilapse toitumine

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Söögitegemine koos lapsega
Sageli öeldakse, et lastele ei maitse juurvili. Kui lapsel on välja kujunenud omad toitumisharjumused, siis ongi juba keerulisem neid muuta, aga mitte võimatu.
Lapsevanematena kujundame lapse toitumisharjumused oma eeskujuga. Kui laps kuuleb vanemalt, et talle ei maitse köögvili, siis ei maitse see ka lapsele. Harjumusi tuleb muutma hakata sammhaaval, rääkida tervislikest valikutest, valmistada huvitavaid tervislikke toite koos lapsega.
Alustada võid näiteks lihtsast köögivilja vokiroast. Tükelda ilusad pikad ribad erinevaid juurvilju, et oleks vikerkaarevärviline roog. Kui kasutad natukene head kookosõli ja veidikene ürdisoola, kuumutad kiiresti, pidevalt segad ja jätad juurvilja natukene krõmpsuvaks, siis peagi on sellest saanud sinu laste lemmikroog. 

Millest hoiduda?
Suureks probleemiks on lastel magusa söömine, kommid, küpsised, magusad joogid, energiajoogid, magustatud jogurtid, kohupiimakreemid jms. Rohke magusa tarbimine mõjutab laste energiataset, õppimisvõimet, tekib probleem kehakaaluga ja on risk haigestuda diabeeti. Hoiduma peaks ka soolastest krõpsudes, soolapulkadest, mis sisaldavad väga palju soola ja rasva.
Toidu valmistamisel tuleb kindlasti vähendada lisatava suhkru ja soola kogust. Kui hommikul valmistad lapsele putru, siis lisa pudrule moosi asemel tükeldatud puuvilja või veelgi parem kui valmistad pudru köögiviljadega. 

Lapse toit peale kooli
Laps peaks sööma päevas kolm põhitoidukorda ja 2-3 vahepala,. Kui laps on koolis söönud, siis kodus võiks olla kapis puuviljad ja puhastatud juurviljad. Kui laps on üksi kodus üle kolme tunni, siis võib olla kapis kodus valmistatud supp, mida on lapsel kerge soojendada. (köögiviljasupp, püreesupp köögiviljadest, läätsesupp, kalasupp) . Kui on valmis tehtud keedetud makaronid, siis kindlasti peaks olema sinna kõrvale tehtud ka toorsalat.
Koju ei ole vaja osta valmistoite, mis sisaldavad palju rasva ja soola, mis on liialt töödeldud ja toovad kasu asemel pigem kahju. Magustatud jogurtid ja magustatud kohupiimakreemid ei peaks olema lapsele igapäevaseks toiduks, sest sisaldavad liialt palju suhkrut. Magustatud jogurti asemel osta maitsestamata jogurtit ja valmista kodus ise jogurt tükeldatud puuviljadega või smuuti puuviljade, marjadega. Puuviljad on piisavalt magusad ja suhkrut  ei ole vaja lisada. Samuti saad kodus ise magustamata kohupiima segada puuviljadega või kasutada magustamiseks natukene mett, palmisuhkrut vms.

Taimne toit
Lapse arenguks vajalikud vitamiinid, mineraalained ja antioksüdandid saab laps taimsest toidust, mida peaks lapse päevamenüüs olema 75-85%. Seega loomse toidu osakaal ei tohiks ületada 25%. Kui sa ei tea, mida lapsele söögiks pakkuda, siis sa ei eksi kunagi valikutega, kui kasutad kodus rohkem köögi- ja puuvilju ning marju. Vahepaladeks on hea kasutada puuvilju, mis annavad lapsele vajaliku süsivesikute koguse ja hoiavad energiataseme stabiilsena. Sinna juurde võib krõbistada ka pähkleid, seemneid.

Kodune menüü
Menüüs peavad olema esindatud kõik toidugrupid, et tagada toitainete tasakaal. Väga hea oleks teada, mida laps koolis sööb ja sellest lähtuvalt teha kodus valikuid. Menüüs peaks oleks rohkem köögivilju, puuvilju, seemneid, pähkleid, kala ja minimaalselt magusat.
Oluline on, et laps saaks süsivesikud täisteratoodetest, puuviljadest, kaunviljadest. Väga tähtis on asendamatute polüküllastamata omega-3 rasvhapete saamine toiduga. Nende rasvhapete piisav tarbimine parandab laste ajutegevust ja tähelepanuvõimet, vähendab käitumishäireid (hüperaktiivsust). Peamine omega-3 rasvhapete allikas on rasvane kala, mis peaks menüüs olema vähemalt kolm korda nädalas ning chia-, lina-, tudra- ja kanepiseemned ning –õlid. Toorsalatite valmistamisel saad salatisse lisada nii seemneid kui külmpressõli. Joogiks kasuta puhast vett.

Tule nõustamisele koos lapsega …

Kirjuta meile...

*