Lisa soola kahvliga

1Lehtpeet

Foto: Ene Mägi     

Toiduvalmistamisel kasuta värskeid toiduaineid, töötlemata kala või liha. Lisa vähem soola, auruta köögiviljad ilma soolata, kastmed valmista mahlast, õlist või maitsestamata jogurtist.

Toite on hea maitsestada ürtide, vürtside, sidrunimahlaga, lisada küüslauku, sibulat, ingverit. Paremad soolad on meresool, roosisool, mis sisaldavad vähem Na ja rohkem teisi mineraalaineid. Lisa sool vahetult enne toidu valmimist. Kui toit valmib kaua, siis soola maitse väheneb, aga naatrium jääb.

Oht liigses naatriumis

Soolad ja nende liigtarvitamise ohud on teema, mis peaks meid kõiki valvsaks tegema. Sool on organismile sama oluline kui vesi. Küsimus on selles, millist soola ja millistes kogustes tarbida, et see tervisele ohutu oleks. Oht seisneb liigses naatriumis (Na), mida me soolaga saame.

Ohud tervisele

Soola liigtarbimine võib suurendada vererõhku, vähiriski, söögiisu, millega kaasneb kaalutõus. Siit ka lihtne järeldus, mida väiksem on Na sisaldus soolas ehk mida vähem soola tarbime, seda parem meie tervisele.

Naatriumi vajadus

Samas on naatrium vajalik vee hulga reguleerimiseks kudedes, vererõhu mõjutamiseks, happe tasakaalu säilitamisel organismis, närviimpulsside edasikandmisel, reguleerib lihaste kokkutõmbeid. Seega peame oskama soola valida ja kogusega arvestada.

Normiks vaid 5 grammi

Tavaline valge lauasool sisaldab 40% Na ja 60% kloori. Soola päevaseks normiks on kuni 5 g ehk 1 triiki teelusikatäis. Suurema osa soolast saame valmistoitudest ja toiduvalmistamisel lisatud soolast. Kui menüüs on näiteks 80 g soolaheeringat, siis saadud soola kogus on lubatust 2 korda suurem ehk 10g.

Lisa soola kahvliga

Kontrolli soola tarbimist väga põneva soola kalkulaatori abil TAI kodulehel : www.toitumine.ee
Näide:  Hommikusöögiga saad 78 % päevasest soola lubatud kogusest, kui menüüs on suitsukala 15g,  rohelised konservoliivid 5g, tomatimahl 200g, värske salat õlikastmega 100g, näkileivad 2tk 6g.
Lõunal soola tarbimine tõuseb 145 %’ni  (Valmistoit, ühepajatoit 300g )
Õhtul soola tarbimine tõuseb 187 %’ni-(vrapid 190g+konservoad tomatikastmes 100g)
Õhtul TV ees süües soola tarbimine tõuseb 224%’ni ( võisai, soolane 100g)
Päevased näksid? vahepalad? Joogid? ja  soola % tõuseb veelgi !!!
Seda on väga väga palju ja sellepärast lisa soola kahvliga:))

Soola valikud

Valge lauasool ei ole tervislik valik.  Jämesoola müüakse puhastamata kujul, kus on säilinud kõik kasulikud ja kahjulikud looduslikud ühendid. Jodeeritud sool on peensool, kuhu on lisatud joodi. Pansoolas on küll vähem Na, kuid teda kulub rohkem, sest on vähem soolase maitsega. Peaksime valima vähem töödeldud soola, mis sisaldab naatriumi ja ka teisi mineraale. Parimad valikud on Meresool ja Roosisool.

Vähenda või väldi

Naatriumi tarbimise vähendamiseks tuleb vältida marineeritud ja suitsutatud toite, salatikastmeid, sojakastmeid, paki- ja purgisuppe, soola-, grill- ja konservliha, vorsti, sinki, kartulikrõpse, soolaküpsiseid, soolapähkleid. Palju soola sisaldavad juust, leib,  oliivid ja ketšup. Väldi toodet, mille koostises on E621

Loe pakendi infot.

Soola % võiks olla võis kuni 0,1%,  juustus ja leivas 0,7%, vorstides ja muudes lihatoodetes 1,2% .
Kui koostises on Na kogus grammides, siis korruta see kogus 2,5’ga. Nii saad soola koguse. Näiteks leiva koostises on kirjas 1% ja 100g toodet sisaldab Na 0,36g.  See tähendab, et leivas on soola 1g, millest Na on 0,36g

Kirjuta meile...

*