Tõde rasvumise kohta

Huvitav film, mis paneb taaskord mõtlema rasvumise teemal. Tule ja kommenteeri teemat FB grupis “Toitumiskava koostamine”, kus räägime kehakaalu teemadel, toiduvalikutest jpm.

Millest filmis räägiti? Dr.Michael Hallsworth usub, et suureks probleemiks on suutmatus jälgida, kui palju me sööme. Me ei oska hinnata söögikraami kalorite hulka.

Mida soovitati?  
1.Hoia ahvatlev toit silma alt ära. Hoia küpsisepakk naabri juures.
2.Kui pool teie söögisedelist on puu- ja köögiviljad, on raske kaloritest ülekaalu koguda. Te lihtsalt ei suuda nii palju süüa.
3.Mõelge lihtsalt asendusele: leidke mõni toit, mis maitseb, kuid milles on veidi vähem kaloreid. Valige neid.

Teadlased on avastanud mõned geenid, mille tõttu on mõnel meist suurem soodumus üle süüa. Geen MC4R toimib ajule ja kontrollib söögiisu. Kui selles geenis on viga, mis pärsib geeni toimimist, võib tunda suuremat näljatunnet. Samuti kalduvad vigase geeniga inimesed soovima rasvasemat toitu. Selline vigane geen on ligi protsendil rahvastikust. On veel sadakond teist geeni, mis võivad kehakaalu mõjutada. 

Kuna geenid pole väga pikka aega muutunud, ei selgita nad, miks on rasvunute hulk just viimase 30 aastaga kolmekordistunud. Muutunud on midagi sellist, mis geneetilist tendentsi võimendab: see on söögi sortiment meie ümber, kõrge kalorsusega toitu pakkuvate söögikohtade plahvatuslik kasv. 

Britid armastavad kiirsööki. Keskmiselt sööme 12 kiirtoiduportsu kuus. Kiirsöök sisaldab 65% rohkem kaloreid kui kodune toit. Burger ja friikartulid = 1400 kcal. Rämpstoitu ära põletada trenniga on peaaegu võimatu ülesanne. 

Mida teha? 
Süüa mitmekesiselt, palju puu- ja köögivilja on vana uudis. Uuemad uuringud näitavad, et see võib hoida meid saledatena täiesti ootamatust aspektist. Nii süües võime alla võtta mitte üksnes kalorite vähesuse tõttu, vaid meie soolestikus elavad bakterid võivad aidata meid saledana hoida. 

Filmis esinesid kaksikud, kes olid täiesti erinevas kaalus. Dr.Tim Spector on jälginud nende arengut üle 25.aasta ja usub, et suur osa nende kaalu erinevusest tuleneb mikroobidest. Meie alakõhus elavad mikroobid, kes on elutähtsad toidu töötlemisel ja kelleta me elada ei saaks, kuid need mõjutavad kehakaalu. Kaksikutest kõhnemal oli mikroobe tuhandeid liike, teisel õel, kes oli ülekaaluline, on mikroobide like poole vähem. Mida suurem mikroobide mitmekesisus, seda kõhnem on inimene. 

Kas on mikroobide kooslust võimalik muuta? 
Kõhnem õde sõi palju kiudaineterikast toitu, mis hoiab mikroobikoosluse terve ja see hoiab kehakaalu normaalsena. Süüa tuleks erinevaid kiudaineid. Kui kiudainete tarbimist kahekordistada, siis see tõstaks mõne päevaga mikroobide mitmekesisust. 

Bakterite toitmiseks on parim naturaale kiudaineterikas söök: banaanid ja marjad, oad, küüslauk ja sibul, täisteratooted, kaer ning pähklid ja seemned. 

Veel üks võimalus kaalu kaotada. 
Uute uuringute valguses töötlevad kehad toitu väga erinevalt, olenevalt päevaajast. Nii võime kaotada kaalu, muutes mitte menüüd, vaid söögiaega. Rasvumisekspert dr.James Brown ütleb, et oleme arenendu seedima toitu väga hästi päevaajal, mil keha põletab tõhusalt söögist saadavat energiat ja energia ülejääk talletatakse hilisemaks tarbeks.

Õhtul pole keha valmis uut energiat tõhusalt kasutama. Päevase söömisega võrreldes talletab keha õhtul rohkem kaloreid, kui põletab sama söögi ja koguse juures. (katse samasuguse prae söömisel)
Kui me tarbiksime põhiosa oma kaloritest päevasel ajal, oleks see kehakaalu mõttes parem. Seega söö põhiene varasemal päeva ajal. 

Treeningust. 
Uus uuring näitab, et aktiivne eluviis võib olla sama tõhus, kui jõusaalis treenimine. Professor Dylan Thompson teeb Bathi ülikoolis ühe katse, mis seda kinnitas. 

Bariaatriline kirurgia
Tehakse neile, kelle KMI on vähemalt 35 ja muud meetodid pole aidanud. Meie isu kontrollivad keemilised virgatsid – hormoonid. Mõned tekitavad näljatunde, teised täiskõhutunde. Lõikus muudab nende hormoonide käitumist. Me usume, et kaalukaotus ei tulene niivõrd mao suuruse muutmisest, vaid nälga ajendavate keemiliste virgatsite tase langeb, kui on tehtud maost möödajuhtimise operatsioon. Samal ajal tõuseb täiskõhutunnet tekitavate hormoonide sisaldus. 

Uus ravim
Kas lihtne süst võib rasvumise trendi tagasi pöörata, mis võib meie isu kontrollida.  
Londoni Imperial Collegeis on teadlased saanud laboris hormoone, mis põhjustavad isu muutust pärast maovähendusoperatsiooni. Segades kokku kolm hormooni, loodavad nad saautada sama suure kaalukaotuse kui pärast operatsiooni. 

Katsealusele manustati neid hormone samal hulgal, nagu neid esineb pärast operatsiooni. Loodetavasti tuntakse end pumpa kandes vähem näljasena. Söömine lõpetatakse varem, kuid on tunne nagu pärast rikkalikku sööki. Manustatakse neid hormoone endale iga päev neljanädalase katse vältel. Seade süstib ravimi vereringesse. Pump kindlustab hormoonide regulaarse voo. Esialgu võidakse ravimit anda ainult 28 päeva kuni turvalisus on täiesti tõendatud. Patsiendid kaotavad 28päevaga kuni kaheksa kilo.

Kirjuta meile...

*