Toitumine ja erinevad töörežiimid

Vahetustega töötamisel võib olla väga erinev tööajareziim. Vaatamata sellele tuleb meil ükskõik millise töörežiimi korral planeerida oma toidukorrad nii, et päevane energiavajadus on jaotatud kogu päeva peale. Ka vahetustega töötamise puhul on soovitus 3 põhitoidukorda ja 1-2 vahepala. Energiarikkamad toidukorrad peaks olema päevasel ajal, öisel ajal peaks planeerima kergemad toidud või mitu kerget vahepala. 

Töö esimeses vahetuses

Kui töö algab varahommikul 4-5, siis peaks sööma tugeva hommikusöögi, kuid mitte rasvast.  Tugevaks hommikusöögiks võiks olla valkude või süsivesikuterikas toit köögiviljadega. Kui varahommikul tööle minnes on võimalus mõne tunni pärast süüa, siis võib hommikusöögiks olla ka kerge eine. Näiteks puuviljad, smuuti, salat või võileivad. Nii jaguneb hommikul saadav energiakogus kahe eine vahel. Hommikusöök ja esimene oode võiks kokku anda umbes 1/3 (35%) päevasest toiduenergiast. Hommikusöök siis 25%, oode 10% või vastupidi. Oluline on varustada tööaja esimeses pooles organism piisava energiahulgaga. Hommikusöögile kehtivad üldised toitumissoovitused. Igal juhul tuleb hommikul süüa olenemata sellest, kui vara see on.

Vahepala.

Vahetustega töötamisel peaks leidma võimaluse süüa ka vahepala. Selleks sobivad puuviljad, marjad, veega keedetud puder, toorsalat, täisteraleib. Sobib ka väike lihaviil, munaroog või kodujuust. Siin tuleb jälgida koguseid, et energiatarbimine ei läheks üle piiri. 

Lõunasöök

Lõunasöögi võib süüa peale tööpäeva kella 14 paiku kas töökohal või siis juba kodus. Lõuna võib olla kõige energiarikkam toidukord ja võiks anda 25-35% energiat. Sobib valgurikas toit (kana, liha, kala)hautatult või keedetult köögiviljadega sh. kaunviljadega. Valikud ja kogused sõltuvad muidugi töö iseloomus. Kui tööl on füüsiline koormus väike, siis võib lõunasöögiks olla ka piima- ja köögiviljatoidud. 

Õhtusöök

Päeva jooksul tuleb nii süüa, et õhtusöögi ajal ei liialdaks toidu kogustega.  Kui õhtul ei ole enam füüsilist koormust, siis üleliia saadud toiduenergia läheb kergemini keharasvaks. Õhtusöök tuleks süüa umbes kaks tundi enne magama minemist ja see võiks moodustada umbes 25% päevasest energiavajadusest. Õhtusöök võiks olla samuti kergem, valkude- ja aedviljarikas. Sobivad kanafilee, kala, hautatud köögiviljad, munaroog või tükike taist liha. Vältima peaks tärklist sisaldavaid sööke nagu jahutoidud, pastad, kartulid ja riis. 

Kuna hommikul tuleb väga vara tõusta, siis viimane toidukord  võiks olla mitte hiljem kui kell 18 või 19 õhtul. 

Magusaisu

Kui õhtusel ajal on väga suur magusaisu, siis jälgi oma päevast toitumist. Millised on olnud valikud, kui palju oled söönud puuvilju, marju, köögivilju. Kui toitumine on tasakaalus, siis on ka väiksem magusaisu. Toitumise tasakaalu saad kontrollida toitumisprogrammis Nutridata.

Magusaisu leevendamiseks sobivad kõige paremini kiudaineterikkad toidud, näiteks õunad, virsikud, ploomid, marjad, tomatimahl või värsked köögiviljad. Kui oled siiski otsustanud süüa midagi magusat, siis võiks see olla 85-90%-line tume šokolaad, üks tükk(7g). Aga parem kui sellist valikut õhtul siiski ei tee.

Töö teises vahetuses

Töö teises vahetuses võib alata erinevatel kellaaegadel ja lõppeda erinevatel aegadel. See on siis 8tunnine vahetus kuid mitte öötöö. 

Hommikusöök

Hommikul võiks olla tavaline toiduvalik valgu- ja süsivesikuterikas. Kui hommikusöök jääb hilisemale ajale, siis ei ole oode enne lõunat enam vajalik. 

Lõunasöök

Lõunasöök peaks andma 35% individuaalsest vajalikust päevasest toiduenergiast, see on kõige energiarikkam toidukord. Kindlasti tuleb süüa köögivilju nii toorelt kui hautatult. 

Vahepalad

Töö ajal võib soovi korral süüa kaks oodet, mis võiksid olla iga päev enam-vähem ühel ja samal kellaajal. Ooteks sobivad puuviljad, marjad, kodus valmistatud köögiviljasalatid, magustamata piimatooted, mida võib ise magustada puuviljade või marjadega. Kui päeval on planeeritud kaks oodet, siis esimesel ootel võiks olla vaid üks õun. Teine oode võiks olla valgurikkam, näiteks kodujuust, võileib kanamunaga, kalaga või fileelihaga.  Kui teine oode on energiarikkam, siis saab õhtusöök olla selle arvelt väiksema energiasisaldusega.  Ooted võiksid anda kokku umbes 25% päevasest energiavajadusest. 

Õhtusöök

Viimasel toidukorral tuleb vältida liigseid süsivesikuid (pasta, kartul, riis jm) ja tarbida väiksemaid portsjoneid. Õhtusöök võiks anda umbes 20-25% päevasest energiavajadusest. 

Töö algus õhtul hilja

Öövahetuseks peetakse sagedamini tööaega õhtul kella 19-st hommikul kella 7-ni. 

Öösel ei tule magu toime tüüpilise päevase toidu koostise ja kvaliteediga. Tervisehäirete  ärahoidmiseks on soovitatav leppida öösel ainult vahepalade tüüpi kerge toidu ja joogiga nagu näiteks puuvili, klaas jogurtit või teed, näkileib või müslibatoon. Soovitav ei ole süüa kaloririkkaid näkse nagu kommid ja kartulikrõpsud ega praetud toite. Öist vahetust võiks võtta ka kui koormusvaba päeva.

Kui on ees öine vahetus, siis tuleks eelmisel päeval pöörata suuremat tähelepanu tervislikule toiduvalikule. Toiduvajadus on individuaalne ja sõltub töö iseloomust tingitud energiatarbest. 

Kõige parem on tööle kaasa võtta kodus ise valmistatud suupisteid, lahjasid salateid ja teisi kergeid roogi. Öötöö korral on vajalik planeerimine nii poest toidu ostmiseks kui ka menüü koostamiseks. 

Õhtusöök enne tööle minekut võiks olla energiarikkam, u.35% päevasest toiduenergiast. Selleks sobib lihapraad koos aedviljadega ja (täistera)riisi, kartuli või (täistera)pastaga. Kasuta taldrikureeglit ja tõsta kõigepealt taldriku ühele poolele aedviljad, siis alles väike lihakogus ja süsivesikuterikkad riis, pasta või kartul. Riis, pasta võiks olla täisteraviljast ja kartuli kogus ei pea olema rohkem kui 1-2tk.  Rasvaga ei maksa liialdada. 

Söögipause võiks öötööl teha tavaliselt alates õhtul kella 21-st iga kahe tunni järel ning sooja kerge lõunasöögi võimalus võiks olla vahemikus 24-st 2-ni. 

Esimeseks vahepalaks (u.kell 21) sobib kerge eine 10-15% päevasest toiduenergiast. 

Teine vahepala võiks olla u.23. Tavaliselt pärast kella 23 hakkavad maks, sapipõis ja kõhunääre oma jõudu taastama ning vajavad rahu ja puhkust. Pärast kella 23 on soovitav juua palju ja süüa võrdlemisi vähe. 

Kolmas vahepala võiks olla kell 3 ja soovitav on juua ainult teed või vett, sest sellel ajal on unevaev kõige suurem. 

Neljas(viimane) vahepala võiks olla u.kell 5 ja siis sobivad kerged näksid või lihtsalt juua midagi. 

Pärast töö lõppu, hommikul enne magama minemist, võiks süüa kerge sooja hommikusöögi, mis annab u.200kcal toiduenergiat. Siis on soovitav minna u.5 tunniks magama.  Pärast ärkamist kella 14-15 paiku tuleks süüa korralik lõunasöök. 

Öötöö graafiku järgi

Enne öövahetust võiks teha kerge uinaku ja siis süüa korralik õhtusöök.  Öövahetuses tuleb põhiliselt juua ning vältida magusaid, rasvaseid ja energiatihedaid toite, mis võivad süvendada väsimust.  Sobivad lahjemad ja väiksemad eined, mis sisaldavad rohkem valgurikkaid toite nagu kodujuust, munad, pähklid, lahja juust, tuunikala. Sobivad ka õunad, täisteraleib või sepik, naturaalsed mahlad. Alati on hea kaasa võtta kodus valmistatud kergeid vahepalasid ja näkse. Energiajooke ei ole soovitatav kasutada. Kui on soov kohvi juua, siis ei tohiks seda teha hiljem kui 6-8tundi enne oletatavat magama minemist.

Pärast töö lõppu ja enne magama minemist, võiks hommikusöögiks olla kerge soe eine toiduenergiaga  ca200 kcal 

Paraku on toitumisuuringutes tehtud ülevaated vastukäivad ja Eesti toitumissoovitustes on välja toodud üldistavad soovitused toitumise kohta vahetustega töötamisel. Seega tuleb toidukordade planeerimisel lähtuda ka enesetundest ja soovitavalt kontrollida toitainete tasakaalu toitumisprogrammis Nutridata. 

Allikas: Eesti toitumis- ja liikumissoovitused 2015

Kirjuta meile...

*