GLÜKEEMILINE KOORMUS
Madala glükeemilise koormusega näidismenüü.
GK arvestus Nutridata menüüdes (Ene nädala menüüd)
Igal põhitoidukorral saadavate süsivesikute glükeemiline koormus peaks olema 10, vahepaladel aga 5. Levinumate toiduainete glükeemilised koormused vastavalt portsjonite suurusele on toodud tabelis. Igapäevaselt vajalik glükeemiline koormus on 45. Lähtudes sellest dieedist peaks päevane glükeemiline koormus (GK) jagunema viie toidukorra vahel järgmiselt:
Hommikusöök: 10
Vahepala: 5
Lõunasöök: 10
Vahepala: 5
Õhtusöök: 10
Õhtuamps/jook 5
Kindlasti ei ole lubatud kogu süsivesikute hulka ära süüa ühel toidukorral ning järgmisi jätta süsivesikuvabadeks.
Tabelis on ära toodud mõningate suurema glükeemilise koormusega toiduainete kogused, mis annavad glükeemilise koormuse 10 ja 5. Mitmeid köögivilju, samuti näiteks avokaadot, lehtsalatit, juustu, mune, kala, liha ja teisi valgu- ja rasvarikkaid toiduaineid ei ole tabelisse kantud, kuna nende GK on sedavõrd väike, et neid võib süüa suuremates kogutes.
Söö peamiselt madala glükeemilise koormusega toiduaineid, et kõht tühjaks ei jääks. Kui vahel siiski soovid midagi magusat põske pista, söö see vahepalana ning jää 5GK piiridesse.
Kui kõht tühjaks jääb, siis võta juurde toiduaineid, mille kogust nende madala glükeemilise koormuse tõttu ei piirata: tumerohelisi lehtköögivilju, brokolit, idandeid, kapsalisi, seeni, kurki, sellerit ja teisi vähemagusaid köögivilju.
Kaalu langetades ära unusta üldiseid tervisliku toitumise põhimõtteid, taldrikureeglit ning kombineeri süsivesikud valgurikka toiduga. Kuigi rasvade ja valkude GK on väike, ei tähenda see, et peaksid suures koguses võid ja liha sööma.