Toitumine pere planeerimise ja rasedusperioodil

3107187-2xsSuurem toitainete vajadus
Toitumine pere planeerimise- ja rasedusperioodil ning imetamise ajal nõuab erilist tähelepanu. Raseduse ja imetamise ajal on toiduenergia, vitamiinide ja mineraalainete vajadus suurem kui tavaliselt täiskasvanul. Tervislik toit peab tagama tulevase ilmakodaniku varustatuse vajalike toitainetega ja samuti peab vajalikud toitained saama ema.

Toitumisharjumused enne rasedust
Loote arengut ja kasvu mõjutab oluliselt toitumine. See peaks olema heaks motivaatoriks kogu pere toitumisharjumuste muutmisel juba pere planeerimise perioodil. Vaata üle oma toiduvalikud ja tee seal vajalikud muutused.

Toiduenergia vajadus
Naiste toiduenergiavajadus suureneb raseduse ajal 300kcal ja rinnaga toitmise ajal 500-650kcal. Siin on väga oluline jälgida tervislikke toiduvalikuid ja kehalist aktiivsust. Kui füüsiline koormus on vähene, siis ei peaks toidukoguseid suurendama. Tervislike toiduvalikutega saab keha seda, mida ta vajab – toitaineid.

Toidulisandid
Kui meil on puudujäägid toitumises, siis see tähendab puudujääke ka toitainete osas, mis omakorda võib tekitada terviseprobleeme. Kui toitumises teeme võimalikult tervislikke valikuid, täiendame toitumist vajalike toidulisanditega, siis on see eelduseks parema tervise saavutamisel.

Foolhape – FormulaIV’s
Naised peaksid foolhapet tarbima enne rasedust ja selle kestel. Foolhape on kriitilise tähtsusega lapse närvisüsteemi, k.a. loote närvisüsteemi arengus, ta on seotud mitmete sünnikahjustustega. Foolhappe puudus on kõige levinum vitamiinipuudus maailmas, kuigi looduses on teda palju. Foolhappe peamised allikad on rohelised lehttaimed (spinat, lehtpeet), kaunvili(oad), spargel, brokkoli, kapsas, täisteravili, maks. Foolhappe päevane vajadus, RDA on 200 mcg meestel ja 180mcg naistel.
GNLD toidulisand Formula IV 1kapsel sisaldab 100mcg foolhapet

Raud – Formula IV’s
Verehulk kehas suureneb rasedusega pea 50%, seega on vaja rauda, et saaks toota rohkem hemoglobiini ja varustada kasvavat loodet ning platsentat. Raua allikateks on oad, puuviljad, munakollane, maks, lahja punane liha (eriti loomaliha), austrid ja linnuliha. Raua päevane vajadus, RDA on 15-30mg, ohutu ülempiir kestval manustamisel 20mg.
GNLD toidulisand Formula IV 1kapsel sisaldab rauda 12,5mg

Jood – Formula IV’s
Jood on viljastumiseas naistele eriti oluline, et tagada loote võimalikult hea areng raseduse vältel. Haiguskontrollikeskuse uue raporti kohaselt on aga jooditase 20-39-aastastel naistel madal. Joodirikkad toidud on rannakarbid, pruunvetikas. Meresoola ja musta pipra asemel võib pruunvetika pulbriga toitu maitsestada. Jood saadakse ka jodeeritud soolast. Meresoolas on joodi vähe, 5gr Roosisoola sisaldab 90 mikrogrammi joodi. Joodi päevane vajadus, RDA on 50-150mcg
GNLD toidulisand Formula IV 1kapsel sisaldab 112,5mcg joodi.

Omega-3 rasvhapped – Pro Vitality’s ja Omega-3 Salmon Oil Plus’s
DHA on omega-3 rasvhape, mis toetab loote arengut kolmandas trimestris ja beebi arengut kuni 18 elukuuni.Omega-3 rasvhapet leidub külmadest vetest pärinevates kalades nagu lõhed ja sardiinid. Kui sinu menüüs ei ole 3-5korda nädalas kala, siis omega-3 rasvhapete saamiseks on alternatiiviks võtta lisaks toidulisandeid.
Rasvade päevane vajadus keskmise 2000kcal juures on 55-65g, sh. polüküllastumata rasvhapete vajadus 5-10% (sh. omega-3 rasvhapped)
GNLD toidulisand Pro Vitality+ 1kapsel sisaldab omega-3 rasvhappeid 0,356g (sh. EPA’d 0,153g, DHA’d 0,160g).
GNLD toidulisand Omega-3 Salmon Oil Plus 1kapsel sisaldab omega-3 rasvhappeid 0,356g (sh. EPA’d 0,153g, DHA’d 0,160g). Teadlased soovitavad 3kapslit päevas.

Kasutatud kirjandus:
Lifestyle, GNLD
Vitamiinid ja mineraalained, A.Soots
Rasedate ja imetavate emade toitumis- ja toidusoovitused 2008, TAI