Tervislik toitumine algab sellest hetkest, kui lubame lapsel köögis ise süüa valmistada. Õigete harjumuste omandamine lapseeas on tunduvalt lihtsam, kui vanade harjumuste muutmine. Nii ühel kui teisel juhul on oluline teada, millised on tervislikud valikud. Loengutel jagame teadmisi tervislikust toitumisest ja anname praktilisi nõuandeid, mis aitavad teha tervislikke valikuid. Loengut viib läbi toitumisnõustaja Ene Mägi
Tervisliku toitumise loengud viime läbi gruppidele erinevatel üritustel firmas, klubis, koolis, lasteaias. Info: ene.magi@gmail.com
Mõned loengu teema näited:
Tervislik toitumine ja haiguste vältimine
Aedviljade roll vähiriski vähendamisel, rafineeritud toiduainete ja liha tarbimise vähendamine, vähki põhjustavad pestitsiidid, rasvade koostis ja kvaliteet, soola tarbimise riskid ja alternatiivid toidu maitsestamisel, vee joomise vajalikkus, tervislik toitumine ja toidulisandite mõju veresuhkru ainevahetuses, küllastus- ja rahulolutunde tekkimisel, rakkude kaitsmisel fütotoitainetega.
Tervislik toitumine ja mõtlemine
Tervisliku toitumise põhimõtted, menüü planeerimmine, portsjonite arvestus, tasakaal toitumises. Toidugrupid ja toiduainete kvaliteet, parimad valikud. Järjepidevus tervislikus toitumises ja seda mõjutavad tegurid.
Kehakaalu langetamine tervisliku toitumisega
Kehakaalu ja ainevahetuse probleemid, süsivesikute tähtsus, GI ja GK, veresuhkru tasakaal. Kehakaalu langust takistavad tegurid, toiduaineid mida vältida ja mida nautida. Toidulisandid kaalu langetamisel.
Kaunviljad ja idandid
Kaunviljad valgu ja süsivesikute allikana, nende eelised kaalu langetamisel, erinevate kaunviljade võrreldav koostis. Kaunviljade kasutamine toiduvalmistamisel, kaunviljadest leivakate. Idandamine ja idandite toiteväärtus, sobilikud seemned idandamiseks.
Rasvade kvaliteet ja mõju tervisele
Rakumembraanile vajalikud rasvhapped, rasvade kvaliteet, loomsed ja taimsed rasvad, halbade rasvade mõju organismile, transrasvhapped, heade rasvade allikad toidus ja toidulisandites. Külmpressõlid ja nende kasutamine, rafineeritud õlid.
Laste toitumisharjumused
Toiduvaliku põhimõtted laste toitumisharjumuste kujundamisel, toiduenergia ja laste ülekaal. Põhitoitainete, vitamiinide ja mineraalainete vajadus. Glükeemiline indeks, glükeemiline koormus, kuidas ära hoida laste kaalutõusu. Mida laste toitumises tähele panna , millistest toitudes hoiduda ja mida süüa, et ennetada hambakaariest.